Trending
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
- It is Reported that Global Version of Sony Xperia 1 VIII Smartphone will be Released in May
- GAMESIR X5s Tri-Mode Stretchable Controller Review-Experience Ultimate Gaming Freedom
Oppo Watch 6 Pro
Offers
-
Oppo Watch 6 Pro
View Offer
Oppo Watch 6 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Watch 6 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | 50.1 x 38.3 x 12.9 mm (1.97 x 1.51 x 0.51 in) |
| Weight | 52.3 g (1.83 oz) |
| Colors | Black, Silver |
| Body Material | Glass front, stainless steel frame |
| SIMs | eSIM (market/region dependent) |
| Water/Dust | 5ATM water resistant ECG certified |
| DISPLAY | |
| Size | 1.91 inches |
| Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 378 x 496 pixels Always-on display |
| PPI | 327 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | ColorOS Watch 4.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W6 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno A702 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 570 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Standrad Charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2, thermometer (skin temperature) Temperature sensing (0.1 accuracy) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | No |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








