Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Oukitel K11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel K11
View Offer
Oukitel K11 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | K11 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black |
| Body Material | Plastic |
| SIMs | Dual SIM |
| DISPLAY | |
| Size | 6.95 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1640 Pixels, ratio 20.5:9, 254 Pixels per inch |
| PPI | 350 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 13 Mega-pixel, wide, f/2.0 5 Mega-pixel, ultra-wide, f/2.2 aperture 2 Mega pixels, macro, f / 2.4 lens 0.08 Mega-pixel, f/3.0 . aperture |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 Mega pixel, lens aperture f/2.0 HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio A25 – (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








