Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
OUKITEL K8
-
Processor
MT6750T Octa Core 1.5GHz processor -
RAM
4 GB -
Storage
64GB -
Display
6.0 inches 1080 x 2160 Pixels (Full HD+) screen -
Camera
13MP+2MP Dual Back Camera + 5 MP Front Camera -
Operating System
Android 8.0 OS
Offers
-
OUKITEL K8
View Offer -
OUKITEL K8
View Offer -
OUKITEL K8
$169.99
View Offer -
OUKITEL K8
View Offer -
OUKITEL K8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OUKITEL K8 |
Hardware
| CPU | MT6750T Octa Core 1.5GHz processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | Capacitive screen |
| Screen size | 6.0 Inch |
| Screen resolution | FHD+ Screen 2160*1080 |
Camera
| Camera type | Quad camera |
| Back camera | 13MP+2MP Dual Back Camera |
| Front camera | 5 MP Front Camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | NANO SIM + NANO SIM / TF Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 8.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,Alarm,Bluetooth,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | Android 8.0 OS |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









