Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Poco C61
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco C61
View Offer
Poco C61 128GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | C61 128GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 168.4 x 76.3 x 8.3 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.05 oz) |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back |
| SIMs | Corning Gorilla Glass 3 |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits |
| Resolutions | 720 x 1650 pixels |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.0, (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









