Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Realme 11 4G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 11 4G
View Offer
Realme 11 4G 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | 11 4G 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 73.3 x 8 mm (6.30 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama, portrait, 3x high quality zoom (advertised) |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.5, 27mm (wide) HDR, panorama, portrait 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, 50% in 17 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








