Trending
- Does Vaping Make You Cough? Here’s Why and How to Stop
- Pennsylvania in the US will establish an e-cigarette catalogue: including brand names, product names and flavor information. It will be released by June 20th.
- Two 10ml e-liquids + 35,000 puffs, JNR ShishaSip 35K is now available for sale in the Western and French markets.
- IQOS Japan has launched a series of colorful UV printed designs in various styles for the ILUMA i product. The limited-time sale ends on April 20th.
- How to Partition a Computer in 2026: A Comprehensive Guide for Modern Systems
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
Realme 11 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 11 Pro 5G
View Offer -
Realme 11 Pro 5G
View Offer
Realme 11 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 11 Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | December, 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm |
| Weight | 182 g |
| Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.4 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR. panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








