Trending
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
- DROB D9 Smart AI Mouse Review at $25.99: A Next-Generation Productivity Mouse With Built-In AI Features
- QCY R50 TWS AI Earphones Review: Smart Open-Ear Audio for Everyday Life
- JJRC Q235 & Q236 Review: Tiny 6-Wheel RC Trucks With Big Personality
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
Realme 12 Lite 8GB RAM
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Realme 12 Lite
View Offer
Realme 12 Lite 8GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 12 Lite 8GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, 22 April |
| BODY | |
| Dimensions | 164.6 x 75.4 x 7.6 mm (6.48 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colors | Sunny Oasis, Black Rock |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 800 nits (typ), 950 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 392 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | – |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67″, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 8 MP, f/2.1, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Realme UI |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, 1-50% in 30 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









