Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Realme 14 Pro Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 14 Pro Lite
View Offer
Realme 14 Pro Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 14 Pro Lite |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm |
| Weight | 188 g (6.49 oz) |
| Colors | Emerald Green, Monet Gold, and Monet Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP67 dust/water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67-inch |
| Type | AMOLED, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 25mm (wide) 12 MP, f/2.4, (depth) 8 MP, f/2.4 (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 25mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Realme UI 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 (4nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz Cortex-A78 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








