Trending
- IPLAY NOVA 45K vs Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
Realme 16
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 16
View Offer
Realme 16 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 16 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | July 24, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 7.7mm thickness |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colors | Flowing Silver, Silk Pink, Velvet Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 4608Hz PWM, 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Resolutions | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 LTE |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 50 MP, 87˚ (wide) Panorama 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G630 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









