Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Realme GT 4 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme GT 4 Pro
View Offer -
Realme GT 4 Pro
View Offer -
Realme GT 4 Pro
View Offer
Realme GT 4 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | GT 4 Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Gold/Black, Blue, Silver |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.5″, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto) 8 MP, f/2.3, 16mm, 119? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









