Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Realme P4 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme P4 Pro
View Offer
Realme P4 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | P4 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected February 18, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8 mm or 8.3 mm |
| Weight | 190 g or 192 g (6.70 oz) |
| Colors | Nebula Glow, Saturn Brown, Galaxy Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.85 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1272 x 2800 pixels |
| PPI | 390 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Dual | 20 MP, f/2.2, 24mm (wide) Panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 760 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired, 50% in 24 min |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm JeckNo 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








