Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Realme Pad X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Pad X Tablet PC
View Offer
Realme Pad X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Pad X |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | 7.1 mm thickness |
| Weight | 499 g (1.10 lb) |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.6 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 271 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 105? (ultrawide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8340 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W Reverse charging USB Power Delivery |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








