Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Realme Pad
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Pad Tablet PC
View Offer -
Realme Pad Tablet PC
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | No |
Display
| Type | TDDI IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.4 inches |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128 GB UFS 2.1 |
| RAM | 6 GB |
Camera
| Primary camera | 13 MP |
| Secondary camera | 8 MP TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Tuned by JBL |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with BDS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go; magnetic connector |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Face recognition, accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 7100 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | White |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









