Trending
- ANNUAL AWARD: TOP HIGH-POWER DUAL-BATTERY MOD 2026: VOOPOO DRAG 6
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
Realme V40
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme V40
View Offer -
Realme V40
View Offer
Realme V40 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | Q40 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 8.1 mm |
| Weight | 186 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Gradient |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 600 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 64GB / 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack with Loudspeaker |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| NFC | Unspecified |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









