Trending
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
- Innokin Coolfire Z Air Pod Mod Kit Review-Sleek Design Meets Everyday Vaping Performance
- L&A Click Pro 80K Nixodine Disposable Vape Kit Review: Long‑Lasting Performance Meets Nicotine‑Free Innovation
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- A Dinkum Review of Fair Go Casino: Straya’s Virtual Pokies Pub
- How to post without revealing one’s identity?
Realme X9 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme X9 Ultra
View Offer -
Realme X9 Ultra
View Offer -
Realme X9 Ultra
View Offer
Realme X9 Ultra Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 73.4 x 7.8 mm (6.30 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colors | Black, Aurora |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast charging 65W, 100% in 35 min (advertised) |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 24-bit/192kHz audio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









