Trending
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- From Devices to Multi-Form: The Category Expansion Signals Released by RELX’s Booth
- The Geek Bar Booth Showcased two Fasoul Heated Non-combustible Smoking Devices
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
Realme XT 3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme XT 3
View Offer -
Realme XT 3
View Offer -
Realme XT 3
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 12 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 2 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS 1080p@30fps, |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 65W |
More
| Made by | China |
| Color | Gold/Black, Blue, Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








