Trending
- Xiaomi 17 Max Smartphone Released: 8000mAh battery, 20-megapixel Leica main camera
- What is the best choice: hiring an in-house developer or outsourcing?
- The online gaming industry experiences significant growth during the lockdown
- Essential Guide to Wood Carving
- Mspy App offers a comprehensive and essential suite of parental control utilities
- What Should I Do if the Wireless Network Connection of the Notebook Fails? – A Step-by-Step Troubleshooting Guide
- Global Mobile Sports Betting statistics
- What is Virtual Gambling Industry: The Consequences Of A Total Lockdown
Redmi 10 2022
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 10 2022
View Offer -
Redmi 10 2022
View Offer -
Redmi 10 2022
View Offer
Redmi 10 2022 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 10 2022 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 75.5 x 8.9 mm (6.37 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colors | Carbon Gray, Pebble White, Sea Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4 (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 18W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









