Trending
- Geek Bar Burj 80K Review: A Futuristic Disposable Vape Designed for Heavy Users
- Hellvape Vsee Neo Pod System Kit Review: Compact Power Meets Everyday Vaping
- Asus ROG’s new Hero 10 series gaming laptops are Released: top-of-the-line equipped with Ryzen 9 9955HX 3D + 5070 Ti
- Details of Samsung Galaxy Tab S12 series tablets have emerged: equipped with Dimensity 9500 Chip
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
Redmi 14x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 14x
View Offer
Redmi 14x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 14x |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, March 28 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, Gold, Purple |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54 dust protected and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 410 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | 50W wired |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Infrared port | Yes |
| FM radio | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









