Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Redmi 15 4G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 15 4G
View Offer
Redmi 15 4G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 15 4G |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August 01 |
| BODY | |
| Dimensions | 171.1 x 82.1 x 8.6 mm (6.74 x 3.23 x 0.34 in) |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Colors | Midnight Black, Titan Gray, Sandy Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF other unspecified cameras |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| wireless charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speakers Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| FM Radio | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








