Trending
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
- How to Evaluate an NFT Project for high growth rate
- The Art of Slot Design: How Graphics and Sound Influence Your Gaming Experience
Redmi Note 13 Pro Plus 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 13 Pro Plus 5G
View Offer -
Redmi Note 13 Pro Plus 5G
View Offer
Redmi Note 13 Pro Plus 16GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 13 Pro Plus 16GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 74.2 x 8.9 mm (6.35 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g or 204.5 g (7.02 oz) |
| Colors | Midnight Black (Fushion Black), Moonlight White (Fushion White), Aurora Purple, Fushion Purple, Camo Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 2100 – India CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 – International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 – India 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA- International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA /NSA – India 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4″, 0.56m, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120 (ultrawide), 1/4″, 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.8 GHz Cortex-A715 & 6×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, 100% in 19 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









