Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Redmi Pad 2 SE
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Redmi Pad 2 SE
View Offer
Redmi Pad 3 SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Pad 3 SE |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 255.5 x 167.1 x 7.4 mm |
| Weight | 478 g (1.05 lb) |
| Colors | Lavender Purple, Graphite Gray, Mint Green |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 207 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/4″, 1.12µm, AF |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 7 Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








