Trending
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
Samsung Galaxy S23 512GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S23
View Offer -
Samsung Galaxy S23
View Offer
Samsung Galaxy S23 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S23 512GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, February |
| BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 70.9 x 7.6 mm (5.76 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colors | Phantom Black, Cream, Green, Lavender, Graphite, Lime |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.1 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 422 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – ONE |
| 5G | 1, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave – USA SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120? (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Dual | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | microSD (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3900 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min (advertised) Wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








