Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Samsung Galaxy Watch 6
Offers
-
Samsung Galaxy Watch 6
View Offer
Samsung Galaxy Watch 6 47mm Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch 6 47mm |
| Status | Available |
| Release date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 46.5 x 46.5 x 10.9 mm (1.83 x 1.83 x 0.43 in) |
| Weight | 59 g (47mm), 52 g (43mm) (2.08 oz) |
| Colors | Black, Silver |
| Body Material | Glass front (Sapphire crystal), aluminum frame, rotating bezel |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | MIL-STD-810G compliant* 50m water resistant (IP68) ECG certified Blood pressure monitor *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 1.5 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 480 x 480 pixels |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Android Wear OS, One UI Watch 3 |
| Chipset | Exynos W930 (5 nm) |
| CPU | Dual-core 1.14 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 361 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, heart rate, barometer, thermometer (skin temperature), 3D Hall sensor Natural language commands and dictation Samsung Pay |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









