Trending
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
Samsung Galaxy Z Fold S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Samsung Galaxy Z Fold S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1768 x 2208 pixels |
| PPI | 372 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – SM-F900U |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 16MP+12MP+12MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 |
| Front Dual | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 875 |
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Adreno GPU |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 45W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









