Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Sony Xperia Pro C
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Sony Xperia Pro C
View Offer
Sony Xperia Pro C Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Sony |
| Model | Xperia Pro C |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, May |
| BODY | |
| Dimensions | 170.2 x 76.2 x 10.2 mm (6.70 x 3.00 x 0.40 in) |
| Weight | 225.1 g (7.94 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 – Europe |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – Europe |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35″, 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/3.5, 170mm (telephoto), 1/3.5″, dual pixel PDAF, 3.5x-7.1x continuous optical zoom, OIS, 4cm macro 120mm, no AF 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.5″, dual pixel PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Videos | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Front | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9″, 1.25µm HDR 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | 45W wired<br><br>Reverse wireless |
| Wireless Charging | USB Power Delivery |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Audio Jeck 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GLONASS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









