Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
TCL X20
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL X20
View Offer
TCL X20 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | 20X |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 75 x 9 mm (6.47 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Gray, Blue |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 369 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A Cat13 400/100 Mbps, 5G 2.7 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1/4.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Helio P35 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 10W |
| COMMONS | |
| 3.5mm Jeck | Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









