Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
UHANS i8
-
Processor
MT6757 Pro / Helio P25 -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
5.5 inch FHD screen -
Camera
front camera 5MP +dual 13MP Rear camera -
Operating System
Android 7.0 Nougat
Offers
-
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer -
UHANS i8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UHANS i8 |
Hardware
| CPU | MT6757 Pro / Helio P25 |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to128GB (not included) |
Display
| Screen type | IPS |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | Dual rear 13.0MP |
| Front camera | 5.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| SIM | Micro SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Micro SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,Notification,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









