Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- Honor WIN Turbo Released: 10000mAh Super-large Battery, Starting from 2,699 yuan
- Vivo S60 series released: The industry’s most powerful real-time powerhouse starting at 2899 yuan
- 499 yuan! Vivo’s first over-ear noise-canceling headphones Released: 58dB noise reduction! 75-hour battery life
- Vivo WATCH GT 2 Released: A comprehensive health monitoring device for your wrist, starting at 549 yuan.
- Motorola officially announced the Edge 70 Pro+ smartphone: equipped with the MediaTek 8500 Extreme chip
- Apple iPhone 18 Prototype Unveiled: 4 Colors, Featuring Cherry Red as the Main Color
Vivo NEX
-
Processor
Snapdragon 845/Snapdragon 710 -
RAM
6GB/8GB -
Storage
128GB/256GB -
Display
6.59 inches, 1080 x 2160 px Super AMOLED Screen -
Camera
12 MP +5 MP Dual rear camera, 8 MP front camera -
Operating System
Funtouch OS 4.0 Based on Android 8.1
Offers
-
Vivo NEX
View Offer -
Vivo NEX
View Offer -
Vivo NEX
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vivo NEX |
Hardware
| CPU | Snapdragon 845/Snapdragon 710 |
| RAM | 6GB/8GB |
| ROM | 128GB/256GB |
Display
| Screen type | Super AMOLED Screen |
| Screen size | 6.59 inches |
| Screen resolution | 1080 x 2160 px display |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 12 MP +5 MP Dual rear camera, |
| Front camera | 8 MP front camera |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B2 1900MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Funtouch OS 4.0 Based on Android 8.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot, |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,Fingerprint recognition |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 162 x 77 x 8 mm (6.38 x 3.03 x 0.31 in) |
| Product weight | 199 g (7.02 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









