Trending
- Geek Bar Pulse X 2 50K Disposable Review–Next‑Level Puff Count and Smart Technology
- VOOPOO Drag H40 Pro Pod System Kit Review–Compact Powerhouse with Smart Performance
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced the industry’s first 4K gaming Live screenshots
- The New WIN Turbo phone from Honor has been Officially Announced. It will be Released on May 29th
- The Benchmark scores of Xiaomi 17 Max phone have been revealed: Qualcomm’s 5th-Generation Snapdragon 8 Supreme Edition Chip
- What’s Your Vaping Style? Discover the Perfect Device for You
- What does Your Processor Look Like? A One-Click guide to Checking your Computer’s CPU Model.
- ZYN was popular within the Trump administration, and the FDA simultaneously relaxed the nicotine pouch policy
Vivo IQOO 9 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
IQOO 9 5G
View Offer -
IQOO 9 5G
View Offer -
IQOO 9 5G
View Offer
Vivo IQOO 9 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO 9 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 75.8 x 8.7 mm (6.39 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 209.5 g (7.41 oz) |
| Colors | Gray, Blue, White |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.5, 50mm (portrait), 1/2.8″, 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, OriginOS |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 120W, 100% in 15 min (advertised) |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack, 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









