Trending
- British IVG has added 6 new flavors to the Pro series, expanding the product line to 39 varieties.
- Redmi Pad 2 SE Released: 70-Day Super Long Battery Life
- Rendering images of the Red Version of Sony Xperia 1 VIII smartphone have been released, featuring a square camera island design.
- Vivo X300 FE mobile phone has been Revealed. It can be equipped with a Zeiss telephoto lens for external use.
- MC628A Wireless Baby Monitor Review: A Smart Solution for Peace of Mind
- TRONXY VEHO 600 PRO V3 Review: A Giant Leap in 3D Printing Technology
- QY A26 PRO RC Quadcopter Review: A New Era in Drone Technology
- YLR/C YL87 YL89 RC Drone Review: A High-Flying Stunt Masterpiece
vivo iQOO Neo10S Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Neo10S Pro
View Offer
vivo iQOO Neo10S Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Neo10S Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2025, October |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, White, Orange |
| Body Material | Glass front, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1800 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 119˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K, 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.63 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G925 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 6100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 40% in 9 min (advertised) Reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









