Trending
- ZHRC GT9 WiFi FPV Drone Review-High‑Tech Fun for New and Intermediate Pilots
- IPLAY NOVA 45k Disposable Pod Review-Long‑Lasting Power Meets Premium Performance
- 115 TOPS in 0.67L: CHUWI AuBox X Packs On-Device AI Power Into a Palm-Sized Mini PC
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
Vivo iQOO Z11 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z11 Pro
View Offer
Vivo iQOO Z11 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z11 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, July |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Deep Space Black, Cloud Oxygen Blue, and Nebula Gradient |
| Body Material | Front Glass, Back Glass, Plastic Frame |
| SIMs | Dual Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 441 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7X”, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Front Dual | 32MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 670 |
| RAM | 8GB / 128GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/ |
| Fast Charging | Fast charging 67W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apt-X HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









