Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Vivo iQOO Z11 Turbo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z11 Turbo
View Offer
Vivo iQOO Z11 Turbo Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z11 Turbo |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Norway Blue, Pacific Night |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP69, dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 415 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Schott Xensation glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Pro (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, 1-50% in 25 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









