Trending
- Rendering image of Motorola Razr 70 small foldable phone has been Released: 6.9 inches inside / 3.63 inches outside, with dual 50-megapixel cameras
- Renderings of Motorola Edge 70 Pro smartphone have been released: 3 color options, 6500mAh battery
- Renderings of Apple iPhone Ultra foldable phone have been Revealed: 5800mAh battery, thinnest when unfolded at 4.5mm
- Blackview WAVE 10 Review at $107.99: A Powerful All-Rounder Smartphone for the Modern User
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- FURYCUBE F1 Carbon Series Wireless Tri-Mode Gaming Mouse Review at $23.99: A High-Performance Tool for Gamers
- Exploring the Ninkear S13 2-in-1 Tablet Review: A Powerful Portable Device for Professionals
Vivo NEX 5S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo NEX 5S
View Offer -
Vivo NEX 5S
View Offer -
Vivo NEX 5S
View Offer
Vivo NEX 5S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | NEX 5S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 167.4 x 76.1 x 9.4 mm |
| Weight | 220 g |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Body Material | Plastic |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.41 inches (83.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64MP, f/1.8, (wide), 1/1.7″, 0.8µm, PDA 13MP, f/2.5, (telephoto), PDAF 13MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| Front | Motorized pop-up 16MP, f/2.1 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB (Dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 60W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (Under Display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE EDR aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








