Trending
- Aspire Cyber G Slim Review: Sleek, Simple, and Powerful MTL Pod Vaping
- Aspire Loomix Pod System Review: A Next‑Gen Everyday Vape
- Are E-Cigarettes Making Smoking Obsolete?
- 2026 Repair Guide for Laptop Keyboard Failures: Diagnosing,Troubleshooting, and Fixing Common Issues
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
Vivo Pad 5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo Pad 5
View Offer
Vivo Pad 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | Pad 5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 29 |
| BODY | |
| Dimensions | 266.4 x 192 x 6.6 mm (10.49 x 7.56 x 0.26 in) |
| Weight | 590 g (1.30 lb) |
| Colors | Gray, Blue, pink |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 900 nits (peak) |
| Resolutions | 1968 x 2800 pixels |
| PPI | 283 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 HD |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G720 MC12 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (6 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









