Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
Vivo S16e
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S16e
View Offer -
Vivo S16e
View Offer
Vivo S16e Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S16e |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, May |
| BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 72.4 x 7.4 or 7.6 mm |
| Weight | 179 g |
| Colors | Black, White, Gradient Blue, Yellow |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.44 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, PDAF 8 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 44 MP, f/2.0, (wide), AF 8 MP, f/2.3, 105? (ultrawide) Dual-LED flash, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








