Trending
- SVBONY SVN O1 Two-Channel Wireless Conference Microphone (Flash Sale)
- IPLAY ENGINE 40K vs MASKKING ICEX 40000: Quick Comparison
- SP2S SEN X vs VOOPOO ARGUS G3 Mini: Which Pod Fits Your Style?
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
Vivo S30
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S30
View Offer
Vivo S30 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S30 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 29 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.2 x 74.4 x 7.5 mm (6.31 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Body Material | Glass front (Diamond Shield Glass), aluminum alloy frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | Water-proof |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1300 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 461 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF HDR 4K, 1080p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G720 MC12 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









