Trending
- Rendering images of Sony Xperia 1 VIII flagship phone have been released: a punch-hole display and a square-shaped camera module on the rear.
- Motorola Razr 70 small foldable phone leak: 3 colors, 50 million main camera
- OPPO Enco Clip2 is scheduled for Release on April 21st: It Supports LHDC and is claimed to be ‘the industry’s first Denon-tuned open-air headphones’.
- How to Install a Memory Module: A Step-by-Step Guide for Upgrading Your Computer (2026)
- JJRC H141 2-IN-1 RC Drone Review: The Ultimate Amphibious Land-Air Toy for All Ages
- Starting from 1999 yuan, Honor X80i is officially launched: metal frame, 7000mAh large battery, 6-year durability
- It is Reported that Vivo Pocket is expected to be released in Q3 and will come with a combination plan for the X500 series.
- SHRC AE20 GPS 5G RC Quadcopter Review: A High-Tech Drone for Aerial Excellence
Vivo S50 smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S50 smartphone
View Offer
Vivo S50 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S50 |
| Status | Upcoming |
| Release Date | 2026, May 29 |
| BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.6 mm (6.20 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 197 g |
| Colors | Black, Blue, White, Purple |
| Body Material | Glass front (Diamond Shield Glass), plastic frame, glass back |
| SIMs | Dual Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR |
| Resolutions | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 459 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF 4K, 1080p, HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








