Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Vivo T4 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo T4 Ultra
View Offer
Vivo T4 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | T4 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2025, September 12 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.0 x 74.6 x 7.4 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Obsidian Black, Cosmic Silver |
| Body Material | Glass front, ceramic back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP69, dustproof & water-resistant (up to 2m for 45 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | LTPO4 AMOLED, 1B colors, HDR10+, 144Hz, 5500 nits (peak brightness) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.7 (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 12 MP, f/2.0 (telephoto), 2x optical zoom, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2 (ultrawide), 120˚ |
| Features | Ring-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Dual | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×3.1 GHz Cortex-A720 & 4×2.2 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Immortal-G720 MC12 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 100% in 40 min (PD 3.0, QC 5.0) 50W Wireless Charging 15W Reverse Wired |
| COMMONS | |
| Sound | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









