Trending
- OPPO Pad Mini Tablet Specifications have been Announced: 8.8-Inch 2.5K Display, 5th-Generation Snapdragon 8 Flagship Processor
- The Largest Battery Phone in Xiaomi’s History has Arrived! Xiaomi 17 Max has been Approved for Sale
- GoPro releases its first mirrorless camera: Only the size of a sports camera, with interchangeable lenses.
- The Spokesperson for Huawei Pura 90 series has been officially Announced: The old friend of Nova, Yi Yangqianxi.
- The Screen of Xiaomi 18 Pro has Undergone an Epic Upgrade: Ultra-thin Quadrilateral Bezels + Custom Substrate
- Huawei WATCH Buds 2 officially Announced: See you on April 20th
- The Specifications of Huawei WATCH FIT 5 Series Smartwatch have been Revealed
- Blackview Tab 20 Tablet PC at $93.99: A Powerful Tablet for Work and Play – Unbeatable Deal!
Vivo X Flip 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X Flip 2
View Offer -
Vivo X Flip 2
View Offer
Vivo X Flip 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X Flip 2 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166.4 x 75.3 x 7.8 mm Folded: 86.4 x 75.3 x 16.6 mm |
| Weight | 188 g (6.98 oz) |
| Colors | Violet, Gold, Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches Cover Display:3 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio Cover Display:422 x 682 pixels, 14.5:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/2.2, 16mm, 106? (ultrawide), 1/2.93″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X2 & 3×2.5 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








