Trending
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE Q2: Which Pod System Is Better in 2026?
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
- Yisenneng PB6100 PD100W Power Bank Review: A Compact Solution for Fast Charging and High Capacity
Vivo X80 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X80 Lite
View Offer -
Vivo X80 Lite
View Offer
Vivo X80 Lite 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X80 Lite 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.4 x 7.5 mm (6.28 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 173 gram |
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 398 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 10(1700/2100), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 78(3500), 79(4700) SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, (wide), PDAF, OIS 13 MP, (portrait), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, (ultrawide) 5 MP, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone,HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








