Trending
- IPLAY SPARK 50k Disposable Pod Review: High‑Puff, Smart Vaping for Modern Users
- How to Repair a Malfunctioning 2026 Desktop Computer System with a Damaged Hard Drive
- The real appearance of Xiaomi 17T has been Revealed: A Leica-logoed flagship with MediaTek chipset!
- Based on Android 17 Beta 2, the developer preview version of Xiaomi Hyper OS has been Released
- SriHome DH008 4MP Wireless Security Camera Review: Advanced Surveillance for Peace of Mind
- Zeblaze Btalk Pro Smart Watch Review: Advanced Features and Cutting-Edge Technology in a Sleek Design
- BlitzWolf BW-AT8 Smart Watch Review: A Comprehensive Fitness Tracker with Powerful Features
- XKJ K900 MAX RC Drone Review: The Ultimate Foldable FPV Drone for Aerial Enthusiasts
- Shop
- E-cigar NEW
- vivo Y500s
vivo Y500s
Offers
-
vivo Y500s Smartphone
View Offer
vivo Y500s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | Y500s |
| Status | Available |
| Release Date | April, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 256 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front | 8 MP, f/2.1, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired Reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Infrared Port | Yes |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









