Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Xiaomi 16 Pro Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 16 Pro Mini
View Offer
Xiaomi 16 Pro Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 16 Pro Mini |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | – |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus) Aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 522 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50MP Primary (Sony IMX sensor, OIS) 50MP Ultra-wide 50MP Periscope Telephoto (3x–5x optical zoom) |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, (wide) HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 850 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 100% in 19 min (advertised) 50W wireless, 100% in 36 min (advertised) 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakes 3.5mm jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








