Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Black Shark 8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Black Shark 8
View Offer -
Xiaomi Black Shark 8
View Offer -
Xiaomi Black Shark 8
View Offer
Xiaomi Black Shark 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Black Shark 8 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | August, 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 75.5 x 9.5 mm |
| Weight | 215 gram |
| Colors | Black, White |
| Body Material | Glass front, aluminum back, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Density | 395 ppi denisty |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, 120? (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps; HDR10+ |
| Front | 16 MP, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 User interface Joy UI |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snap Dragon 8+ Gene 1 Manufacturing accuracy (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4750 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 120W Up to 100% in 13 Minute |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint, acceleration, rotation, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, APTX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









