Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
Xiaomi Civi 2 Hello Kitty Limited Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Civi 2 Hello Kitty Limited Edition
View Offer -
Xiaomi Civi 2 Hello Kitty Limited Edition
View Offer -
Xiaomi Civi 2 Hello Kitty Limited Edition
View Offer
Xiaomi Civi 2 Hello Kitty Limited Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Civi 2 Hello Kitty Limited Edition |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm (6.27 x 2.86 x 0.28 in) |
| Weight | 171.8 g (6.07 oz) |
| Colors | Black, Blue, Violet, Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF 20 MP, f/2.2, 115? (ultrawide), 1/2.78″, 1.0µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″, 0.8µm, AF 32 MP, 100? (ultrawide), 1/2.8″, 0.8µm 2 Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core 2.4 GHz |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, 100% in 40 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (1), QZSS (1) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









