Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Xiaomi Mi 11t Pro 5g
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Mi 11t Pro
View Offer -
Mi 11t Pro
View Offer -
Mi 11t Pro
View Offer -
Mi 11t Pro
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 11t Pro 5g |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | 165.1 x 76.4 x 9.3 mm (6.5 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Colors | Cosmic Black, Lunar Silver, Aurora Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ DCI-P3 100% 144Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 108 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 123? (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF 5MP, (depth) |
| Features | LED Flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 875 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast battery charging 65W Power Delivery 3.0 Fast wireless charging Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (Under-display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








