Trending
- VOOPOO DRAG 6 Hands on Review: Vape Beast with Smart Power & Premium Control
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
Xiaomi Mi A4 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi A4 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi A4 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi A4 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi A4 Lite
View Offer
Xiaomi Mi A4 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi A4 Lite |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.5 mm (6.04 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| Colors | Kind of Gray, Not just Blue, More than White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.09 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 282 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4/6GB |
| Storage | 64/128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4030 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 18W Quick Charge 3 |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








