Trending
- SriHome DH006 4MP HD Solar Wireless Security Camera Review: Advanced Surveillance for Outdoor Protection
- PJC RG808 PRO RC Drone Review at $123.99: A Feature-Packed 5G WiFi FPV Quadcopter for Aerial Enthusiasts
- HPI Maverick ATOM 150500 Review: A Powerful 1/18 4WD RC Monster Truck for Enthusiasts
- SCY 10101 1/10 2.4G 4WD Brushed RC Car Review: A Monster on the Tracks
- The largest battery-powered Xiaomi flagship of all time is here! Xiaomi 17 Max will be unveiled in May: A versatile large-screen flagship.
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon Aura AI 2026 Notebook Starts at 14,999 yuan for the Launch Price
- OXVA XLIM GO LITE VS XLIM GO 2 Quick Comparison Review
- Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Notebook Released: 2.8K High-Refresh Rate True Color Screen, Built-in Tianxi AI
Xiaomi mi Pad 6 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer -
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer -
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer
Xiaomi Pad 6 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 6 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| Colors | Ceramic Gray, Ceramic White, and Ceramic Black |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) Keyboard support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Wide color gamut True-tone |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 19, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, 1/2.5″, 0.7µm, PDAF – 5G model 13 MP, f/2.0, AF – Wi-Fi model |
| Features | Panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 67W Quick Charge 4 Power Delivery 3.0 |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (5G model only) |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









