Trending
- Gemini Omni vs Seedance 2.0, Wan 2.7, and Kling V3.0: How Google’s New AI Video Model Compares to China’s Leading Tools
- Vape Smoke Pod: IGeekPhone’s Step-by-Step Guide
- 3D Printing Your Smile: How Tech from the DIY World Is Revolutionizing Orthodontics
- Different ways to earn cryptocurrency on the internet
- Tech Tools and Legal Strategy: How Technology is Shaping DUI Defense in the Modern Courtroom
- What Are The Features Of Cryptocurrency, And What Are The Benefits Of Investing In Them?
- What is the process for recovering deleted photos on a MacBook?
- Ways Fast Crypto Payments Can Help Mobile Gaming Grow
Xiaomi Pad 9 Max
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Pad 9 Max
View Offer
Xiaomi Pad 9 Max Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 9 Max |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2026, September |
| BODY | |
| Dimensions | 254 x 165.2 x 6.5 mm |
| Weight | 470 g (1.08 lb) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 16.0 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 550 nits |
| Resolutions | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 329 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4″, 0.8m 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 1 hour (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | LoudspeakerYes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/7e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









