Trending
- The real appearance of Xiaomi 17T has been Revealed: A Leica-logoed flagship with MediaTek chipset!
- Based on Android 17 Beta 2, the developer preview version of Xiaomi Hyper OS has been Released
- SriHome DH008 4MP Wireless Security Camera Review: Advanced Surveillance for Peace of Mind
- Zeblaze Btalk Pro Smart Watch Review: Advanced Features and Cutting-Edge Technology in a Sleek Design
- BlitzWolf BW-AT8 Smart Watch Review: A Comprehensive Fitness Tracker with Powerful Features
- XKJ K900 MAX RC Drone Review: The Ultimate Foldable FPV Drone for Aerial Enthusiasts
- MIA Legend Pro 50K Disposable Vape Review: A New Era of Long‑Lasting Vaping
- OXVA Unione Pod System Kit Review: A Powerful & Versatile Vaping Experience
- Shop
- E-cigar NEW
- Xiaomi Poco C81 Pro
Xiaomi Poco C81 Pro
Offers
-
Xiaomi Poco C81 Pro Smartphone
View Offer
Xiaomi Poco C81 Pro Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco C81 Pro |
| Release Date | 2026, April |
| Status | Available |
| Colors | Black, Gold, Green |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 171.6 × 79.5 × 8.2 mm |
| Weight | 208 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | Glass front, plastic frame, plastic back<br> Dust and splash resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 × 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Platform | |
| YOU | Android 16, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06″ |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Communications | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Charging | 7.5W reverse wired |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









