Trending
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
Xiaomi Redmi 10 Power
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 10 Power
View Offer -
Redmi 10 Power
View Offer -
Redmi 10 Power
View Offer -
Redmi 10 Power
View Offer
Xiaomi Redmi 10 Power Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 77.3 x 9.6 mm (6.39 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Mighty Black, Fiery Red, Electric Green, Blazing Blue |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 10, MIUI |
| CAMERA | |
| Main Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W Reverse charging 2.5W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









